Pracovníci CPZ se podíleli na vzniku odborné publikace: Brukvovité meziplodiny, kterou vydala Agrární komora ČR.
CPZ ve spolupráci s VÚMOP a ChI v letošním roce vydalo novou certifikovanou metodiku: Optimalizace zpracování půdy ve chmelnicích za účelem podpory infiltrace vody a ochrany půdy před degradačními procesy.
Chmel otáčivý (Humulus lupulus L.) je v České republice významnou kulturní plodinou především jako surovina pro pivovarský průmysl.
Ekonomicky a ekologicky efektivní postupy zapravení kejdy a digestátu do půdního profilu – prvotní informace
Centrum precizního zemědělství se podílelo na vzniku nové knižní publikace o precizním zemědělství.
Pracovníci CPZ se podíleli na vzniku odborné publikace, kterou vydala Agrární komora ČR.
Centrum precizního zemědělství se podílelo na zpracování technologického postupu pěstování máku setého s pomocnou plodinou.
Pracovníci CPZ se podíleli na vzniku odborné publikace, kterou vydala Agrární komora ČR.
CPZ zajišťovalo odborný program na výstavě Naše pole 2019 v Nabočanech, která proběhla 11.-12.6.2019.
CPZ děkuje všem účastníkům workshopu Meziplodiny – základ biotické intenzifikace za jejich účast.
Pod záštitou děkanky Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, paní Prof. Ing. Ivy Langrové, CSc., vzniká za účelem užší spolupráce mezi FAPPZ a zemědělskou prací databáze subjektů, které umožní absolvování odborné praxe studentů druhých ročníků bakalářského studia FAPPZ.
Problematika odborných seminářů firmy ENERGEN pro zemědělskou veřejnost byla zaměřena na otázku sucha a možnosti eliminace vodního stresu u porostů polních plodin
Pracovníci CPZ navštívili Technickou univerzitu v Madridu (UPM, http://www.upm.es) ve dnech 19.-22.2.2019
Pracovníci Centra precizního zemědělství se aktivně podíleli na odborném programu zimních agrotechnických seminářů firmy Bednar FMT
Na podzim roku 2018 byla ověřována skutečná hodnota spotřeby osiva triticale (kg/ha) při výsevu secím strojem Väderstad Rapid A800.
Centrum precizního zemědělství při České zemědělské univerzitě v Praze si Vás dovoluje pozvat na workshop "Meziplodiny – základ biotické intenzifikace"
Hlavním tématem workshopu je prezentace praktických výsledků dosažených s pomocí výzkumných projektů, seznámení s novými trendy a prezentace dat a nástrojů, jejichž vývoj byl spolufinancován výzkumnými projekty.
Z důvodu zájmu odborné veřejnosti o informace týkající se pěstování meziplodin, je na stránkách CPZ volně ke stažení starší publikace pracovníků CPZ nazvaná Meziplodiny
Od roku 2004 se pracovníci CPZ podílejí na mezinárodním programu Global Phenological Monitoring (GPM).
Dne 23. ledna 2019 se v hotelu Termal Mušov, a.s. uskuteční odborné setkání na dané téma.
Ve dnech 13.12. – 15.12.2018 proběhlo setkání pracovníků CPZ se zemědělci z rozdílných částí Německa.
Dovolujeme si Vás informovat o chystaném 18. mezinárodním symposiu KONZERVACE KRMIV
Centrum precizního zemědělství se opět jako odborný garant podílí na odborném programu výstavy Naše pole 2019.
Pěstební systémy ozimé pšenice s využitím ozimých forem hrachu rolního (pelušky) byly vyvinuty CPZ. První provozní ověření proběhlo v hospodářském roce 2016-2017 na Zemědělské farmě Bílek Budihostice, s.r.o. (publikováno - Agromanuál, 7/2018).
Na základě spolupráce Centra precizního zemědělství a firmy Farmet a.s. byla vyvinuta technologie cílené zonální aplikace kapalných organických a statkových hnojiv do půdy
Dne 6.11.2018 proběhlo další hodnocení porostů meziplodin vysetých do pásů. Uvedené informace navazují na aktualitu „Pásové výsevy meziplodin v pěstebních systémech kukuřice seté“
Pracovníci Centra precizního zemědělství při ČZU se aktivně zúčastnili odborných seminářů pořádaných společností Zea Sedmihorky, spol. s r. o.
Pracovníci CPZ se v rámci posledního podzimního semináře na vzorové farmě Statek Bureš, který proběhl 30.10.2018 v Bučině, opět podíleli na odborném programu.
Na základě spolupráce Centra precizního zemědělství při ČZU a SŠZ a VOŠ v Chrudimi byla na jejím školním statku ve Vestci (obr. 1) umístěna další podpůrná stanice pro monitoring srážek a teploty vzduchu zapojená do sítě ISIDOR.
Centrum precizního zemědělství při ČZU se ve spolupráci s firmou BEDNAR FMT s.r.o. podílí na vyvíjení nové pěstební technologie
Centrum precizního zemědělství ve spolupráci se společností ZEMASPOL odbyt, s.r.o. se podílí na vývoji nových technologií pšenice špaldy v ekologickém zemědělství.
V rámci vývoje systémů zeleného mulče řeší CPZ ve spolupráci s VÚRV,
Česká technologická platforma pro zemědělství ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, Centrem precizního zemědělství a Výzkumným ústavem zemědělské techniky, v.v.i. si Vás dovoluje pozvat na workshop Geoinformatika v zemědělské výrobě který se koná ve středu 31.10.2018 od 10:00 hodin.
V říjnu 2018 proběhl na ČZU Praze odborný seminář cíleně určený pro pedagogy odborných předmětů
Na vzorové farmě Statek Bureš s.r.o. u Vysokého Mýta proběhla10.7.2018 další demonstrační akce pro odbornou veřejnost
V dubnu (24.4.2018) jsme Vás informovali o výskytu plevelné řepky v porostech ozimé řepky na pokusných plochách s technologií pěstování ozimé řepky v širších řádcích na lokalitě Řisuty.
Pracovníci CPZ se aktivně zúčastnili 14. Mezinárodní konference o precizním zemědělství.
Ve středu 30.5.2018 se uskutečnil workshop Optické senzory v zemědělské výrobě
Centrum precizního zemědělství se prezentovalo na výstavě Naše pole 2018, která proběhla 19. a 20.6.2018.
CPZ v rámci spolupodílení se na projektu Demonstračních farem ověřuje s farmou Statek Bureš s.r.o., pana Jindřicha Šmögera, a firmou Bednar FMT s.r.o. uplatnění pomocných plodin v porostech máku setého.
Nová technologie, která by měla být ve společnosti AGRA Řisuty s.r.o. zavedena je setí s prostorově proměnlivým výsevkem na základě předem připravených mapových podkladů.
Centrum precizního zemědělství se ve spolupráci se společností Silyba a.s.
Dne 5.6.2018 proběhla exkurze studentů středních zemědělských škol
CPZ řeší otázku využití pomocných plodin v porostech ozimých luskovin – hrachu setého a rolního.
Centrum precizního zemědělství ve spolupráci s firmou STROM Praha ověřuje technické možnosti na českém trhu nového přesného secího stroje
Centrum precizního zemědělství v rámci své výzkumně-pokusné činnosti ověřuje pěstební systémy ozimé pšenice s využitím zonálního hnojení a výsevu do širších řádků.
V rámci výzkumných aktivit CPZ jsou ověřovány technologie pěstování ozimé řepky v širších řádcích.
Akce, které se zúčastnilo téměř šedesát zástupců z praxe a z výzkumných institucí, proběhla 15.5.2018
7. a 21. února 2018 se pořádal workshop zaměřený na zpracování volně dostupných družicových dat vhodných pro zemědělské účely pomocí volně přístupných aplikací.
V rámci výzkumné spolupráce Centra precizního zemědělství ČZU v Praze s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v.v.i. byla zpracována metodika
V rámci výzkumně-vývojové spolupráce Centra precizního zemědělství ČZU v Praze s firmou Farmet a.s. byla na konci roku 2017 vydána Certifikovaná metodika: Technologické postupy optimalizace tvorby seťového lože s využitím systémů zonálního hnojení.
Téma seminářů:
problematika precizního zakládání porostů meziplodin
Dne 6.2.2018 proběhl na České zemědělské univerzitě v Praze pod záštitou Centra precizního zemědělství workshop „Pásové zpracování půdy v podmínkách ČR“.
Ve čtvrtek 25. ledna 2018 se na PEF ČZU v Praze uskutečnil seminář Možnosti spolupráce Centra precizního zemědělství ČZU v Praze a středních škol.
seminář
25. 1. 2018, 10 – 14 hod.
praktické školení
7. 2. 2018, 10 – 15 hod.
Centrum precizního zemědělství při ČZU v Praze ve spolupráci se Střední školou zemědělskou a Vyšší odbornou školou Chrudim uspořádalo 10.1.2018 Univerzitní dny ČZU zaměřené na problematiku precizního zemědělství.
Na pozemcích společnosti AGROSsyn v Klíčanech proběhla dne 21.11.2017 komentovaná prohlídka porostů ozimé řepky.
Na vzorové farmě Statek Bureš s.r.o. u Vysokého Mýta proběhla 7.11.2017 další demonstrační akce pro odbornou veřejnost.
Workshop se koná v úterý 6.2.2018 od 9:00 v Kruhové hale Technické fakulty na České zemědělské univerzitě v Praze, Kamýcká 129, Praha 6
Odborní garanti akce: Václav Brant a Milan Kroulík
Na vzorové farmě Statek Bureš s.r.o. u Vysokého Mýta proběhla 18.7.2017 další demonstrační akce pro odbornou veřejnost.
CPZ se aktivně podílelo na odborném semináři zaměřeném na problematiku pásového zpracování půdy, který se uskutečnil 12.7.2017 v Košeticích.
CPZ se na výstavě Naše Pole 2017, která se konala 13.6. – 14.6.2017 v Nabočanech, prezentovalo odborným programem zaměřeným na problematiku utužení a zhutnění půdy.
Workshop Polní dny ze vzduchu se koná v úterý 26.6.2017 od 10:00 v aule VURV, v.v.i. Praha – Ruzyně
Polní den byl zaměřen především na zemědělskou techniku společnosti Kvernelad, nicméně v rámci doprovodného programu byl součástí expozice také stánek CPZ.
CPZ dne 25. května 2017 zprovoznilo pro veřejnost přístup do systému sdílení informací o využití moderních technologií v zemědělské výrobě - UTIPA
Dne 2.5.2017 proběhla první skupinová demonstrační akce pro zemědělce a další odbornou veřejnost.
Dne 4.4.2017 proběhl workshop zaměřený na problematiku implementace principů precizního zemědělství do kontrolních nástrojů státní správy
Dne 7.3.2017 v 9:00 proběhla v Aule ČZU v Praze konference Precizní zemědělství 2017. Bylo připraveno pásmo přednášek, výstava a praktické ukázky senzorové techniky ve vztahu k preciznímu zemědělství.
11. 2016 se v prostorách auly Výzkumného ústavu rostlinné výroby konal workshop věnovaný problematice precizního zemědělství. Záměrně byl pro akci zvolen název Workshop, protože zájmem pořadatelů bylo především otevřít diskusi mezi zúčastněnými stranami.
Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.