Spolupráce Centra precizního zemědělství ČZU v Praze a středních škol

Ve čtvrtek 25. ledna 2018 se na PEF ČZU v Praze uskutečnil seminář Možnosti spolupráce Centra precizního zemědělství ČZU v Praze a středních škol. Cílem semináře bylo navázání a rozvoj spolupráce v oblasti vzdělávání a společných projektů zúčastněných partnerů. Semináře se zúčastnili zástupci celkem 20 středních škol z celé ČR, které se problematikou precizního zemědělství zabývají nebo ji chtějí zahrnout do výuky.

Z  konstruktivní diskuse vyplynula shoda v následujících oblastech:

• Všechny zúčastněné školy velmi vítají iniciativu Centra precizního zemědělství ČZU v Praze (CPZ ČZU v Praze), jejímž cílem je koncepční a odborné zastřešení sítě vzdělávacích institucí v rychle se rozvíjející oblasti precizního zemědělství.
  • Představený koncept „Komplexní vzdělávací systém precizního zemědělství“ naplňuje cíle udržitelného rozvoje efektivity a konkurenceschopnosti českého zemědělství. To představuje především:
    • propojení a návaznost středoškolského a univerzitního vzdělávání v oblasti moderních zemědělských technologií;
    • vstup nových kvalifikovaných lidí do zemědělství;
    • efektivní sdílení znalostí zemědělské veřejnosti;
    • rozvoj moderních forem zemědělské výroby a dynamické zavádění výstupů výzkumu do praxe.
  • Zásadní podmínkou realizace je rychlé zavedení systému do praxe ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, příslušných krajských úřadů a dalších partnerů.

Koncept „Komplexní vzdělávací systém precizního zemědělství“ byl vytvořen v roce 2017 Katedrou informačních technologií PEF ČZU v Praze a Centrem precizního zemědělství ČZU v Praze na zakázku Ministerstva zemědělství ČR.

Seznam zúčastněných středních škol:

• Česká zahradnická akademie Mělník
  • Gymnázium a střední odborná škola, Podbořany
  • Gymnázium, střední odborná škola, střední odborné učiliště a vyšší odborná škola, Hořice
  • Střední odborné učiliště zemědělské, Chvaletice
  • Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
  • Střední odborné učiliště opravárenské, Králíky
  • Střední škola gastronomie a farmářství, Jeseník
  • Střední škola gastronomie, hotelnictví a lesnictví Bzenec
  • Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant
  • Střední škola zahradnická Kopidlno
  • Střední škola zemědělská a ekologická a střední odborné učiliště chladicí a klimatizační techniky, Kostelec nad Orlicí