Univerzitní dny ČZU v Chrudimi

Centrum precizního zemědělství při ČZU v Praze ve spolupráci se Střední školou zemědělskou a Vyšší odbornou školou Chrudim uspořádalo 10.1.2018 Univerzitní dny ČZU zaměřené na problematiku precizního zemědělství. Univerzitní dny jsou výsledkem vzájemné spolupráce pořádajících institucí deklarované Memorandem o spolupráci. Cílem spolupráce je transfer nových poznatků do procesů středoškolského vzdělávání, vytváření výukových materiálů pro teoretické a praktické formy výuky a zvyšování zájmu o studium zemědělství na úrovni středoškolského a univerzitního vzdělávání. Akce se konala pod záštitou rektora ČZU v Praze, pana Prof. Ing. Jiřího Balíka, CSc. Univerzitní dny zahájili pan Prof. Ing. Jiří Balík, CSc. a pan Ing. Stanislav Valášek (ředitel SŠZ a VOŠ Chrudim). Akce se zúčastnili rovněž zástupci Pardubického kraje, pan Ing. Václav Kroutil, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov, a Ing. Bohumil Bernášek, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za školství.

V rámci dopoledního programu se studenti SŠZ a VOŠ Chrudim a zástupci odborné veřejnosti pod vedením pracovníků CPZ seznámili s autonomně pracujícími prostředky pro sběr zemědělských dat, včetně praktických ukázek letů bezpilotních prostředků a autonomně jedoucího malotraktoru, a s přístrojovým a softwarovým vybavením pro měření a vyhodnocování dat v systému půda – rostlina – atmosféra. Program dále pokračoval pásmem odborných přednášek zaměřených na praktické využití principů precizního zemědělství pro studenty třetích a čtvrtých ročníků, které přednesli zástupci CPZ.

Odpolední program byl věnován problematice využití stávajících zemědělských strojů a jejich technických řešení v precizním zemědělství. Odborná diskuse studentů se zástupci výrobců a dovozců zemědělské techniky (AGROTEC a.s., BEDNAR FMT s.r.o., KVERNELAND GROUP CZECH s.r.o.) probíhala u zemědělských pracovních souprav výše uvedených firem, které byly vystaveny v areálu SŠZ a VOŠ Chrudim.