Aktuálně z terénu – výsev kukuřice přesným secím strojem ExactEmerge

Centrum precizního zemědělství ve spolupráci s firmou STROM Praha ověřuje technické možnosti  na českém trhu nového přesného secího stroje John Deere ExactEmerge 1725 NT (Obr. 1 a 2). Přesné polní experimenty probíhají na provozních plochách zemědělské farmy Josefa Bílka v Budihosticích ve středočeském kraji (Velvarsko).

Konstrukce secího stroje umožňuje zajištění vysoké pracovní rychlosti setí (až 16 km/h) a dodržení požadované meziřádkové vzdálenosti rostlin. Přesné uložení osiva umožňuje transport obilek pomocí transportního kartáče, díky němuž je zajištěna téměř nulová dopadová rychlost. Z hlediska využití v systémech precizního zemědělství, například při konturovém obhospodařování pozemků, je potřebné dodržení vzdálenosti mezi rostlinami i při změně směru trajektorie pracovní jízdy, tedy při tvorbě oblouků, což má výsevní systém testovaného stroje zajistit. Zde se jedná nejen o dodržení vzdálenosti mezi rostlinami, ale také o úsporu osiva. V rámci experimentu byly založeny porosty dvou hybridů kukuřice seté (Futurixx a DKC 3730), které se vyznačovaly velikostní a tvarovou odlišností obilek, s výsevkem 85. tis., 95 tis. a 105 tis. a tzv. sinusová varianta (105 tis.) simulující natáčení soupravy v zatáčkách. Jako kontrolní varianta bude využita klasická konvenční technologie, ve které byl pokus založen. V rámci pokusů bude ověřováno dodržení vzdálenosti mezi rostlinami ve vztahu k výši výsevku a při průjezdu obloukem. Obrázek 3 dokumentuje rozmístění obilek v řádku po výsevu. Obrázky 4 a 5 znázorňují rozmístění rostlin v řádku na pokusných plochách.

 

  • Obr. 1: Osmiřádkový secí stroj na kukuřici 1725 NT firmy John Deere pro precizní zemědělství, založení pokusných ploch dne 23.4.2018 (foto Zábranský)
  • Obr. 2: Detail výsevní jednotky při založení porostu u kukuřice seté dne 23.4.2018 (foto Zábranský)
  • Obr. 3: Odkryté výsevní lože a následná kontrola uložení semen hybridu DKC 3730 po zasetí (foto Zábranský)
  • Obr. 4: Rozmístění rostlin kukuřice seté v řádku při výsevu 85 tis. rostlin na ha – 5.5.2018 (foto Brant)
  • Obr. 5: Rozmístění rostlin kukuřice seté v řádku při výsevu 105 tis. rostlin na ha  – 5.5.2018 (foto Brant)
  • Obr. 6: Vzcházející rostliny kukuřice při trajektorii pracovní jízdy odpovídající sinusoidě – 2.5.2018 (foto Brant)

 

Zpracovali: Václav Brant, Petr Zábranský, Michaela Škeříková

Centrum precizního zemědělství, ČZU v Praze

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.