Dlouhodobé klimatické změny a průběh povětrnostních podmínek během roku lze standardně posuzovat na základě změn hodnot meteorologických prvků. Další z možností je sledování těchto změn pomocí fenologických projevů rostlin, jako reakce rostlin na změny klimatu a ročního průběhu počasí. Jedním z nejdůležitějších meteorologických prvků, které ovlivňují fenologické projevy rostlin, je teplota vzduchu a srážky.
Od roku 2004 se pracovníci CPZ podílejí na mezinárodním programu Global Phenological Monitoring (GPM). Program vznikl na základě iniciativy pracovní skupiny s názvem Phenological Study Group, pracující v rámci International Society of Biometeorology.
Základními cíli GPM je vytvoření mezinárodní sítě fenologických stanic, které zajišťují dostupnost fenologických dat pro monitoring změn klimatu a pro výzkumnou činnost vědeckých pracovišť v Evropě a na dalších kontinentech. Stanice zahrnuté do sítě GPM se nacházejí na severní polokouli mezi 35° severní šířky a polárním kruhem. Koordinátorem je Humboldt-University of Berlin a hlavním garantem je Prof. Dr. Frank-M. Chmielewski,
Podrobnější informace o programu Global Phenological Monitoring naleznete na stránkách
http://gpm.hu-berlin.de/gpm/ - stanice Praha. Na těchto stránkách jsou k dispozici i fenologická data. Fenologická stanice v Praze Suchdole je jedinou fenologickou stanicí patřící do programu GPM v ČR
V rámci doplnění fenologických dat meteorologickými daty byla v lednu 2019 na fenologické stanici GPM v Praze Suchdole, kterou provozuje FAPPZ, jejíž pracovníci jsou součástí CPZ, instalována další meteorologická stanice zapojená do sítě ISIDOR. Stanice poskytuje meteorologické údaje o průměrné teplotě vzduchu a o srážkách. Nová stanice nahradila původní meteorologickou stanici provozovanou od roku 2005, která neumožňovala automatické zobrazování měřených dat na internetu.
Podrobnější informace o síti GPM naleznete v přiložených dokumentech ke stažení na této stránce a dále na internetové adrese GPM. Pravidelný monitoring fenologických fází zajišťuje Ing. Luděk Tyšer, Ph.D. a Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D. – Katedra agroekologie a rostlinné výroby, Fakulta agroekologie, potravinových a přírodních zdrojů.
Podrobnější informace o využití získaných meteorologických a fenologických dat poskytne Václav Brant.
Zpracoval: Václav Brant