Klimatické změny a meteorologická síť ISIDOR

Dlouhodobé klimatické změny a průběh povětrnostních podmínek během roku lze standardně posuzovat na základě změn hodnot meteorologických prvků. Další z možností je sledování těchto změn pomocí fenologických projevů rostlin, jako reakce rostlin na změny klimatu a ročního průběhu počasí. Jedním z nejdůležitějších meteorologických prvků, které ovlivňují fenologické projevy rostlin, je teplota vzduchu a srážky.

 

Od roku 2004 se pracovníci CPZ podílejí na mezinárodním programu Global Phenological Monitoring (GPM). Program vznikl na základě iniciativy pracovní skupiny s názvem Phenological Study Group, pracující v rámci International Society of Biometeorology.

Základními cíli GPM je vytvoření mezinárodní sítě fenologických stanic, které zajišťují dostupnost fenologických dat pro monitoring změn klimatu a pro výzkumnou činnost vědeckých pracovišť v Evropě a na dalších kontinentech. Stanice zahrnuté do sítě GPM se nacházejí na severní polokouli mezi 35° severní šířky a polárním kruhem. Koordinátorem je Humboldt-University of Berlin a hlavním garantem je Prof. Dr. Frank-M. Chmielewski,

Podrobnější informace o programu Global Phenological Monitoring naleznete na stránkách

http://gpm.hu-berlin.de/gpm/ - stanice Praha. Na těchto stránkách jsou k dispozici i fenologická data. Fenologická stanice v Praze Suchdole je jedinou fenologickou stanicí patřící do programu GPM v ČR

 

 

V rámci doplnění fenologických dat meteorologickými daty byla v lednu 2019 na fenologické stanici GPM v Praze Suchdole, kterou provozuje FAPPZ, jejíž pracovníci jsou součástí CPZ, instalována další meteorologická stanice zapojená do sítě ISIDOR. Stanice poskytuje meteorologické údaje o průměrné teplotě vzduchu a o srážkách. Nová stanice nahradila původní meteorologickou stanici provozovanou od roku 2005, která neumožňovala automatické zobrazování měřených dat na internetu.

 

Podrobnější informace o síti GPM naleznete v přiložených dokumentech ke stažení na této stránce a dále na internetové adrese GPM. Pravidelný monitoring fenologických fází zajišťuje Ing. Luděk Tyšer, Ph.D. a Doc. Ing. Václav Brant, Ph.D. – Katedra agroekologie a rostlinné výroby, Fakulta agroekologie, potravinových a přírodních zdrojů.

 

Podrobnější informace o využití získaných meteorologických a fenologických dat poskytne Václav Brant.

 

Zpracoval: Václav Brant

Soubory ke stažení

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.